Kontakt: tel. 603 100 900
Wyższe kwalifikacje szaną na lepsze jutro
Agencja zatrudnienia nr 12996
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

Formy wsparcia

Identyfikacja potrzeb Uczestnika Projektu - opracowanie dla każdego Uczestnika  Indywidualnego Planu Działania (IPD)

Każdy uczestnik będzie miał dostęp do usług doradcy zawodowego w zakresie opracowania IPD w wymiarze 3 godzin zegarowych. Doradztwo będzie miało charakter indywidualnych spotkań.

Indywidualny Plan Działania (IPD) - oznacza to plan działań obejmujący podstawowe usługi rynku pracy wspierane instrumentami rynku pracy w celu zmiany/ utrzymania zatrudnienia uczestnika projektu. 

Minimalny zakres IPD w projekcie będzie obejmować minimum trzy zasadnicze etapy: 

Z IPD będzie wynikać szkolenie zawodowe/kompetencyjne każdego uczestnika, wynikające z jego poziomu wiedzy, posiadanych umiejętności i kompetencji oraz kwalifikacji do wykonywania danego zawodu. Każdy z uczestników otrzyma szkolenie zidentyfikowane u niego jako niezbędne w celu poprawy sytuacji na rynku pracy.

W przypadku wsparcia osób w wieku 15–29 lat udział takiej osoby w projekcie poprzedzony będzie oceną umiejętności cyfrowych oraz w razie potrzeby – uzupełnieniem poziomu kompetencji. W tym celu na etapie doradztwa zostanie przeprowadzony test umiejętności cyfrowych. W razie stwierdzenia braku takich umiejętności uczestnik zostanie skierowany do odbycia odpowiedniego szkolenia celem ich uzupełniania.

 

Szkolenia zawodowe

Wnioskodawca zorganizuje szkolenia zawodowe w zakresie, który będzie wynikał z IPD, w szczególności uwzględniające zapotrzebowania na umiejętności i kwalifikacje na regionalnym rynku pracy, a także będą dostosowane do indywidualnych możliwości psychofizycznych, aby gwarantowały rzeczywisty wzrost kwalifikacji i kompetencji zawodowych i zwiększały szansę na poprawę sytuacji zawodowej. Będą to szkolenia zgodne z zdiagnozowanymi potrzebami rynku pracy tzw. „szyte na miarę”.

Efektem realizowanych szkoleń będzie nabycie kwalifikacji, kompetencji lub uprawnień do wykonywania zawodu, potwierdzonych odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem, uprawnieniami) uzyskanymi po zdaniu egzaminu zewnętrznego przeprowadzonego przez uprawnioną do tego instytucje.

Szkolenia będą prowadzone w czasie dostosowanym do możliwości Uczestników i w miejscach bez barier architektonicznych, przy wykorzystaniu technik, metod nauczania i sprzętów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wsparcie odbywać się będzie z poszanowaniem zasady równości płci i niedyskryminacji.

Przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego Uczestnicy zostaną skierowani na badania lekarskie, do placówki wskazanej przez Beneficjenta lub Partnera (jeśli będzie wymagało tego realizowane szkolenie).

W czasie realizacji szkolenia Uczestnikom przysługuje stypendium szkoleniowe.